Громадська рада при Самбірській райдержадміністрації звернулася до Самбірської районної ради з клопотанням щодо розгляду на Х сесії Самбірської районної ради VІ демократичного скликання прийняття «Програми розвитку просвітництва на Самбірщині на 2011-2013 роки» згідно задекларованої Президентом та Верховною Радою України концепції створення в Україні громадянського суспільства, відповідно до Постанови Ради Міністрів № 996, керуючись ст. 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та рішенням ХХХII сесії V демократичного скликання Самбірської районної ради від 20.07.2010 року «Про присвоєння Самбірському об’єднанню ВУТ «Просвіта» імені Тараса Шевченка статусу соціально значущої громадської організації», а також враховуючи рішення Громадської ради при райдержадміністрації від 23.03.2011 року.
Програма впроваджується в ювілейний для «Просвіти» рік - 120-тиріччя з часу створення товариства на Самбірщині. Метою Програми є налагодження більш тісної співпраці товариства з владою шляхом створення умов для ще інтенсивнішої діяльності «Просвіти», відзначення на належному рівні державних дат України та ювілейних дат соціально значущої громадської організації «Просвіта», покращення умов для діяльності «Просвіти», поліпшення поінформованості жителів Самбора про діяльність «Просвіти» та залучення до участі в роботі товариства більшої кількості людей, особливо педагогів, а також об’єднання влади, церковних громад та національно-патріотичних громадських організацій довкола потреби виховання в громадян патріотизму, самоусвідомлення причетності до великого і героїчного історичного шляху українського народу, збереження духовності і народних традицій, духовності і моралі, засад демократії і гуманізму, формування прагнення до здорового способу життя та збереження довкілля, а також активної громадянської позиції.
П Р О Г Р А М А
розвитку просвітництва на Самбірщині
на 2011-2013 роки
1. Актуальність і мета програми.
Згідно задекларованої Президентом та Верховною Радою концепції створення в Україні громадянського суспільства та відповідно до Постанови Кабінету міністрів № 996 Програма розвитку просвітництва як сприяння діяльності товариства «Просвіта» ім.Тараса Шевченка на Самбірщині є особливо актуальною в час, коли відчуваються труднощі в побудові громадянського суспільства та коли зростає увага громадськості до культурних надбань і моральних цінностей нашого народу, зокрема мови. Програма впроваджується в ювілейний для «Просвіти» рік - 120-тиріччя з часу створення товариства на Самбірщині. Метою Програми є налагодження більш тісної співпраці товариства з владою шляхом створення умов для ще інтенсивнішої діяльності «Просвіти».
2.Виконання програми.
Виконавцями програми є відділ освіти та відділ культури Самбірської РДА спільно з Самбірським об’єднанням ВУТ «Просвіта» імені Тараса Шевченка та у співпраці з громадськими організаціями Самбірського району національно-державотворчого спрямування, церковними громадами міста і району, вищими і середніми навчальними закладами, засобами масової інформації , молодіжними організаціями, зокрема Пластом.
3.Ступінь готовності до реалізації програми.
Одним з основних виконавців програми є Самбірське об’єднання ВУТ «Просвіта» імені Тараса Шевченка, яке з часу відновлення «Просвіти» на Самбірщині ( 16 жовтня 1998 року) працює над вихованням в громадян патріотизму, самоусвідомлення причетності до великого і героїчного історичного шляху українського народу, над збереженням духовності і народних традицій, а також над вихованням здорового способу життя, що особливо важливо для молодого покоління. Цьому сприяє проведення різноманітних просвітянських заходів та акцій, встановлення меморіальних таблиць та пам’ятників (о.Миколі Боберському в с.Ваньовичі, погруддя Івана Франка в с. Ралівка), облицювання і догляд «Могили 117», де поховані замордовані НКВС у 1941 році гімназисти «Рідної школи», а також участь товариства у різноманітних всеукраїнських просвітянських конкурсах, зустрічах, програмах тощо. Число різноманітних заходів «Просвіти» Самбірщини лише за останні 7 років становить 162.
Серед них : відзначення 100-річчя диригента Максиміліана Магурського; 90-річчя з дня читання в Самборі Іваном Франком поеми «Мойсей»; широке відзначення 150-тиріччя з дня народження Івана Франка ( академічний вечір, посвячення каменя під погруддя поета в с.Ралівка, поїздка по Франківських місцях Івано-Франківщини, зустріч з видатною композиторкою Богданою Фільц, «Франкова дорога» від поч. вул.Франка в м.Самборі до Нагуєвич, участь у ювілейних торжествах в с.Нагуєвичі, відзначення пам’яті предків Франка в с.Велика Озимина, конкурси читання творів Франка, молодіжний конкурс «Княжна і княгиня франкового краю» тощо); відзначення 150-річчя з дня народження Андрія Чайковського (із створеною просвітянами інсценізацією «Чорних рядків» письменника тричі виступали в м.Самборі і в м.Стрию); щорічна участь у відзначення річниці Степана Бандери, передача на будівництво пам’ятника Бандери 1000 гривень; поїздка членів «Молодої «Просвіти» в музей Бандери в с.Угринів, запрошення в Самбір молодіжного театру з м. Золочева з постановкою «Дух одвічної стихії» ( разом з КУН); активна участь у відзначеннях Голодомору і Днях поминання жертв комуністичних репресій та у відзначення річниць УГВР; поїздка просвітян в село Підлисся до пам’ятника Маркіяну Шашкевичу; запрошення в Самбір капели бандуристів Львівської школи мистецтв та зустріч з капелою бандуристок «Ягілка» Залізничного району м.Львова до Шевченківських днів; молодіжні конкурси читання поезії Шевченка, О.Олеся, Богдана Ігоря Антонича, Василя Стуса; вечори-зустрічі з композиторкою Богданою Фільц, поетом Богданом Стельмахом та лауреатом Шевченківської премії Героєм України Романом Іваничуком; конкурс читання поезії Т.Г.Шевченка до 150-річчя з Дня його перепоховання серед педагогів міста і району; організація зустрічей громадськості з працівниками ДПІ, Управління юстиції та соцзахисту. Створено цілу низку фільмів про діяльність «Просвіти» і «Молодої Просвіти». Розпочато співпрацю з музеєм «Бойківщина» щодо фіксації і збереження спогадів очевидців історично важливих подій на теренах Самбора і Самбірщини.
Товариство «Просвіта» взяло на себе місію реставрації пам’ятки архітектури і культури нашого міста - будівлі товариства по вул. Стебельського,8, яка споруджена на кошти, зібрані громадою в 1904 році. Проект реставрації виготовлено інститутом «Укразахідпроектреставрація» при фінансовій підтримці Самбірської районної ради і Самбірської РДА та Львівської ОДА .
4.Завдання Програми.
Основними завданнями Програми є:
-відзначення на належному рівні державних дат України та ювілейних дат соціально значущої громадської організації «Просвіта»;
-покращення умов для діяльності «Просвіти» ;
-поліпшення поінформованості жителів Самбора про діяльність «Просвіти» та залучення до участі в роботі товариства більшої кількості людей, особливо педагогів ;
-об’єднання влади, церковних громад, національно-патріотичних громадських організацій довкола потреби виховання в громадян патріотизму, самоусвідомлення причетності до великого і героїчного історичного шляху українського народу, збереження духовності і народних традицій, духовності і моралі, засад демократії і гуманізму, формування прагнення до здорового способу життя та збереження довкілля, а також активної громадянської позиції.
5.Перелік основних заходів Програми.
Програмою передбачено такі основні заходи:
-виведення з аварійного стану і реставрація будівлі «Просвіти» на вул. Стебельського,8;
-підписання договорів про надання приміщень будівлі «Просвіти» для потреб Станиці Самбір Пласту НСОУ та відділу культури Самбірської РДА після того, як розпочнеться фронт реставраційних робіт;
-обладнання приміщень будівлі «Просвіти»;
-продовження програми збереження історично важливих спогадів очевидців подій у співпраці з музеєм «Бойківщина» ;
-випуск збірника «Історія «Просвіти» Самбірщини»;
-створення на базі приміщень «Просвіти» мережі гуртків і клубів для молоді і дорослих,
Клубу інтелігенції, Бізнес-клубу, музичного товариства, лекторію, молодіжного центру та гуртків вивчення пластових умілостей;
- розробка заходів з метою пожвавлення громадської активності педагогів ;
- відзначення 120-ї річниці створення товариства «Просвіта» на Самбірщині;
- відзначе6ння 155-ї річниці з дня народження Івана Франка та 200-ї річниці з дня народження Маркіяна Шашкевича.
6.Термін дії Програми.
Програму впроваджується в дію з 01.07.2011 року по 01.07.2013 року згідно планам праці, розробленим спільно з Самбірським об’єднанням ВУТ «Просвіта» імені Тараса Шевченка.
7.Фінансове забезпечення Програми.
Фінансування Програми відбувається за рахунок коштів місцевого бюджету та доброчинців.
8.Результати Програми
-відзначення на належному рівні 120-го ювілею соціально значущої громадської організації «Просвіта» та інших дат ( згідно планів роботи «Просвіти» та Відділів культури і освіти м.Самбора і Самбірського району).
-покращення умов для діяльності товариства – вивід з аварійного стану та реставрація приміщення товариства на вул. Стебельського,8. Активізація діяльності з розповсюдження української книги в магазині «Просвіта»;
-пожвавлення діяльності громадських організацій національно-депржавотворчого спрямування, які співпрацюють з «Просвітою»;
-поліпшення поінформованості жителів Самбора про діяльність «Просвіти» та залучення до участі в роботі товариства більшої кількості людей, особливо педагогів.
-об’єднання влади, церковних громад, національно-патріотичних громадських організацій довкола потреби виховання в громадян патріотизму, самоусвідомлення причетності до великого і героїчного історичного шляху українського народу, збереження духовності і народних традицій, духовності і моралі, засад демократії і гуманізму, формування прагнення до здорового способу життя та збереження довкілля, а також активної громадянської позиції.