Самбірська

районна державна адміністрація

Картинки по запросу Мишоподібні гризуни вороги посівів сільськогосподарських культур

Серед всього розмаїття фауни гризуни займають значне місце, особливо зважаючи на свою популяцію. Загалом вони відіграють важливу роль у природних екосистемах. Однак в господарстві людини про їхню користь говорити не приходиться. Якщо ж звернути увагу на сільськогосподарську галузь, то найбільшої шкоди наносять мишоподібні гризуни. Це численна «армія», що завдає значних збитків аграрному виробництву.

На території Львівської області поширено п’ять видів мишей – хатня , лісова , польова , жовтогорла , миша-крихітка. Це дрібні гризуни які харчуються переважно насінням рослин. Значною мірою пошкоджують посіви зернових культур, соняшнику, зернобобових та багаторічних трав. Протягом року самки дають від 3 до 7 і більше приплодів по 3-8 малят у кожному. За сприятливих умов миші розмножуються масово. У полі вони риють неглибокі (30-40 см) нори, восени можуть мігрувати та заселяти скирти соломи, різні будівлі, комори.

Серед полівок найбільш поширеною й численною є сіра (звичайна) полівка. Полівки пошкоджують посіви зернових, багаторічних трав та інших культур, значної шкоди завдають сінокосам та пасовищам. Селяться у посівах, на вигонах, перелогових землях, городах, у молодих посадках та садах. Зимують також у скиртах соломи чи сіна. Розмножуються полівки протягом усього теплого періоду, сіра полівка в скиртах розмножується і взимку. Одна самка може давати до 88 особин на рік. Крім того, у сірої полівки малята стають статевозрілими вже через 16-22 дні після народження.

Мишоподібні гризуни є надзвичайно ненажерливими: добова вага споживаного корму при харчуванні соковитими частинами рослин складає 120- 300% від ваги їх тіла, 30-100% – при харчуванні насінням. Наприклад, доросла звичайна полівка протягом доби з’їдає до 30-40 г соковитого корму. У роки масового розмноження гризунів, шкода від гризунів оцінюється дуже значною. Виникає потреба обрання належних методів боротьби із ними. Регулюванню чисельності гризунів, в першу чергу, сприяють природно-кліматичні умови або природні фактори. Так, ранні морози та відсутність снігового покриву, ожеледиці й утворення крижаної кірки на полях, різкі зимові відлиги з таненням снігу спричинюють загибель цих гризунів. Зниженню їх кількості сприяють також посушливі умови весни й літа. Певну роль у цьому відіграють також хижі та всеїдні птахи й ссавці. Та незважаючи на ці обставини, щільність та шкодочинність мишей та полівок на сільськогосподарських угіддях залишаються досить високими. У зв’язку із цим радимо завжди планувати проведення захисних заходів. Загалом заходи з контролю щільності популяцій мишоподібних гризунів поділяють на профілактичні й винищувальні.

Найважливішими профілактичними заходами є агротехнічні: дотримання сівозміни, боротьба з бур’янами на полях і в місцях резервацій гризунів (у лісосмугах та на узбіччях доріг), своєчасне й без втрат збирання врожаю, своєчасна та якісна оранка. Усе це позбавляє гризунів кормової бази і надійного сховища. Боротьбу з гризунами треба здійснювати як у період масового розмноження, так і в період низької їх чисельності, коли вони живуть у місцях резервацій. Поряд із цим особливу увагу слід приділити посівам озимої пшениці, не допускаючи заселення їх полівками з осені. Для цього перед сівбою озимини треба знищувати гризунів на попереднику й на прилеглих угіддях.

Якщо ж на одному гектарі посівів озимих зернових, багаторічних трав та соняшнику щільність мишоподібних гризунів досягає 3-5 і більше колоній, то треба вжити винищувальних заходів, застосовуючи головним чином хімічні та біологічні засоби. До них відносяться препарати хімічної групи родентицидів. Значну частку серед препаратів становлять ті, що мають діючу речовину бродіфакум. Препарат із дозою 0,05% використовують, як правило, використовують для знищення мишей та полівок на посівах зернових культур, багаторічних трав, соняшнику тощо. Так препарати розкладають на полях восени – після збирання врожаю або навесні – у період дефіциту природної їжі для гризунів. Норми витрати 1,5-3 кг/га (1-2 брикети в нору). Принаду відновлюють через кожні 5-7 днів – аж до повного знищення гризунів. До окремих препаратів входять 2,5% фосфіду цинку.Такі препарати продають у вигляді зернової принади (по 3 г в нору з наступним притоптуванням).

При роботі з пестицидами та біопрепаратами слід дотримуватись правил техніки безпеки, та особистої гігієни, працювати в засобах індивідуального захисту. Більш детальну інформацію з даного питання можна отримати в Управлінні  фітосанітарної безпеки ГУ Держпродспоживслужби у Львівській області, за адресою м.Самбір  вул. Сагайдачного, 2.

Результат пошуку зображень за запитом "національне агентство з питань запобігання корупції"

 

 

 

 

На сайті 92 гостя та 0 користувачів

 

  

  

  

http://www.president.gov.ua/

 

http://rada.gov.ua

http://www.ukraine-nato.gov.ua/nato/ua