Одна з найбільш актуальних комунальних проблем осені – пожухле опале листя з дерев, яке в багатьох країнах просто спалюють. Однак пожовклому листю можна знайти більш корисне застосування, впевнені дослідники.
Спалювання опалого листя стало стандартною практикою у багатьох країнах. Однак це призводить до значного забруднення повітря. Тому у деяких штатах Північної Америки заборонили вирішувати утилізацію опалого листя шляхом його спалювання.
Крім того, спалювання листя може викликати проблеми зі здоров’ям. У опалих листках дерев зазвичай залишається багато вологи. Як результат, вони згоряють повільно, при цьому генеруючи велику кількість частинок в повітрі – пилу, сажі та інших твердих матеріалів, які потім вдихає людина. Зазвичай вищезгадані частинки проникають глибоко в легеневу тканину та викликають кашель, задишку, біль у грудях, труднощі з диханням, а іноді й тривалі приступи бронхіальної астми.
Дим від листя може також містити такі небезпечні хімічні речовини, як монооксид вуглецю, котрий може зв’язуватись з гемоглобіном та зменшувати кількість кисню в крові та легенях. Ще одною шкідливою хімічною речовиною є бензопірен, котрий, як було доведено, викликає рак у тварин і вважається основним фактором, що викликає рак легень у курців. В той час як вдихання листового диму може дратувати очі, ніс і горло здорових дорослих, воно також може завдати шкоди маленьким дітям, літнім та хворим людям.
Тому не спалюйте опале листя! Краще використовуйте його як компост для удобрення землі – це найбільш екологічно чиста альтернатива спалюванню. Дамо ще одину хорошу пораду: використовувати опале листя для мульчування (поверхневе покриття грунту мульчею для її захисту і поліпшення властивостей – ред.).